درباره ی ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

اطلاعات تماس

مازندران - تنکابن - فردوسی شرقی

0115698

info@example.com

111111111

در این مقاله سعی داریم شما را با مفهوم دامنه و اینکه اصلا دامنه چیست آشنا کنیم. به عنوان مثال شما برای پیدا کردن فروشگاه مورد نظرتان باید آدرس فروشگاه را داشته باشید. دامنه حکم همان آدرس فروشگاه را دارد.

درواقع کاربر برای یافتن وب سایت موردنظر باید در نوار بالای مرورگر آدرس وب سایت را وارد کند. دامنه همان آدرسی است که کاربر باید آن را در مرورگر وارد یک سایت کند. به عنوان مثال آدرس اینترنتی گوگل www.google.com میباشد.

اگر شما میخواهید یک کسب و کار را راه اندازی کنید برای اینکه کسب و کار مورد نظر شما گسترش پیدا کند و به درآمد بالایی برسید باید دامنه یا آدرس ساده ای که همیشه در ذهن کاربر باقی بماند را انتخاب کنید.

برای آشنایی بیشتر با اینکه دامنه چیست با تیم هاستلینو تا انتهای مقاله همراه شوید.

دامنه چیست؟

آدرس وب سایت ها در اینترنت

زمانی که کاربری قصد دارد تا وب سایتی را راه اندازی کند قبل ازهر چیزی باید آدرس وب سایت را انتخاب کند. آدرس وب سایت همان دامنه است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم آدرس وب سایت و دامنه آن باید سر راست و منحصر به فرد باشد تا در ذهن کاربر باقی بماند. انتخاب نام دامنه یک کار کاملا اختصاصی است که کارشناسان تیم هاستلینو میتوانند شما را در این مسیر کمک کنند.

نکات مهم درباره ی دامنه

با آشنایی با مفهوم اینکه دامنه چیست؟بهتر است راجع به نکات مهم درباره ی دامنه و ویژگی های آن صحبت کنیم.

دامنه ها دو بخش اصلی را دارند:

نام دامنه: نام دامنه اسمی است که کاربر برای وب سایت خود انتخاب میکند. معمولا اسمی که به عنوان نام دامنه انتخاب میکنید نباید پیچیده باشد تا در ذهن کاربر باقی بماند وان را دچار سردرگمی نکند.

نام دامنه بهتر است پشت سر هم باشد و در آن اعداد وجود نداشته باشند. ولی این امکان وجود دارد که شما آن را با خط تیره از هم جدا کنید.

دامنه

پسوند: در فضای وب پسوند های مختلفی برای دامنه وجود دارد که هر کدام معنای به خصوصی دارند. به عنوان مثال پسوند com مخفف commerce است و به معنای سایت تجاری است. سایر پسوندها نیز هر کدام مفهوم خاص خود دارند. اگر دقت کنید پسوند دامنه سایت هاستلینو هم com میباشد.

پسوند ها به انواع مختلفی تقسیم میشوند، اما همه آن ها نیاز به دریافت مجوز از شرکت ICANN می باشند، به پسوند هایی که مجوز رسمی دارند TLD یا (Top Level Domain) می گویند.

برخی از پسوند های کاربردی در انتخاب آدرس دامنه را در زیر برایتان قرار دادیم:

 • Ir: مناسب ­سایت‌ها و اشخاص ایرانی
 • Co: مناسب برای شرکت­ها
 • Info: مناسب سایت­­های اطلاع رسانی
 • Net: مناسب سایت­­های فنی و سایت­­های فعال در بخش زیرساخت اینترنتی
 • Org: مناسب سازمان­­های غیرتجاری و غیرانتفاعی
 • Biz: مناسب سایت­­های تجارت الکترونیک
 • Me: مناسب سایت­­های شخصی و وبلاگ

انواع پسوند دامنه

در این قسمت سعی داریم شما را با انواع پسوندهای دامنه آشنا کنیم. پسوندهای دامنه دسته بندی های متفاوتی دارند که برخی از آن ها را در زیر برایتان قرار دادیم:

پسوند دامنه

پسوند های عمومی دامنه

در پسوند های عمومی دامنه معمولا هیچ محدودیتی برای ثبت آن ها وجود ندارد و برای همه ی کاربران این امکان وجود دارد که این دامنه ها را رجیستر کنند.

پسوند هایی مانند com که مخفف commerce است و به معنای سایت تجاری و پسوند net. که به معنی network مناسب برای شبکه میباشد نمونه هایی از پسوندهای عمومی دامنه میباشد.

پسوند های اختصاصی دامنه

پسوندهای اختصاصی دامنه برخلاف پسوندهای عمومی دامنه به گونه ای نیست که هر کاربری بتواند آن را برای خود رجیستر کند. این پسوند دامنه برای شرکت ها و کاربرانی با فعالیت مشخص به صورت اختصاصی در قوانین و چارچوب مشخص میباشد.

به عنوان مثال پسوند biz نمونه ای از پسوندهای اختصاصی میباشد که مختص کسب و کارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص است.

پسوند های دامنه ملی

برخی از کشورها داری پسوند های اختصاصی خود میباشند مانند پسوند دامنه ir که متعلق برای کشور ایران و پسوند tr که مربوط به کشور ترکیه میباشد. به این گونه پسوند ها، پسوند های دامنه ملی میگویند.

تفاوت URL و دامنه

تفاوت URL و دامنه

پیش از اینکه به تفاوت URL و دامنه بپردازیم باید بدانید که اصلا URL چیست؟ در واقع URL که مخفف Uniform Resource Locator میباشد، روشی است برای اینکه بتوانید مکان یک فایل را بر روی اینترنت شناسایی کنید.

URL در واقع همان آدرسی است که میتوانید وب سایت ها را به وسیله آن باز کنید و برای دانلود تصاویر، ویدیو، برنامه های نرم افزاری وبرای انواع مختلف فایل ها از آن استفاده کنید.

حال تفاوت URL و دامنه در چیست؟ همانطور که اشاره کردیم دامنه آدرس اصلی وب سایت موردنظر شماست. دامنه و آدرس وب سایت پشت سر هم است و هیچ علامت اضافی و اعدادی ندارد و فقط میتوان با خط تیره آن ها را از هم تفکیک کرد ولی URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می شود.

به عنوان مثال آدرس وب سایت ما یا همان دامنه آن https://hostlino.com/ میباشد. اما اگر به قسمت هاستینگ که در بالای صفحه اصلی وب سایت قرار دارد وارد شوید آدرس سایت https://hostlino.com/shared-hosting/ اینگونه میشود. در این آدرس وب سایت علاوه بر دامنه دارای URL نیز میباشد.

پارک دامنه چیست؟

پارک دامنه سرویسی است که به کمک آن میتوانید به یک وب سایت به کمک چندین دامنه دسترسی پیدا کنید. در واقع به وسیله پارک دامنه میتوانید وب سایت مورد نظر خودتان را از طریق یک دامنه دیگر نیز معرفی کنید.

به کمک پارک دامنه میتوانید اطلاعات و داده های وب سایت خود را با یک دامنه متفاوت از دامنه اصلی در دسترس کاربران قرار دهید و کاربران با دامنه جدید نیز از وب سایت مورد نظر شما هم بازدید کنند.

مزایای پارک دامنه

زمانی که شما به راه اندازی یک وب سایت اقدام میکنید قبل از هر چیزی باید دامنه خود را ثبت کنید. زیرا امکان دارد شما پس از طراحی وب سایت متوجه شوید که آدرس سایت یا دامنه شما قبلا توسط شرکت یا وب سایت دیگری ثبت شده است.

بنابراین بهتر است پیش از طراحی وب سایت و ایجاد یک محتوای مناسب نام دامنه وب سایت خود را ثبت کنید. پارک دامنه بهترین روش برای این مسئله میباشد.

ویژگی های یک دامنه مناسب

ویژگی دامنه

منحصر به فرد بودن دامنه

تمامی دامنه هایی که ثبت میشوند مختص به یک شرکت یا یک شخص میباشند. در واقع هر دامنه منحصر به فرد است و کپی برداری از نام دامنه های دیگر غیر قانونی است زیرا نام وب سایت و آدرس آن متعلق به کسب و کار یک شخص دیگر است. پس از نام تجاری دیگران استفاده نکنید.

اعتبار دامنه

معمولا دامنه را به صورت سالیانه خریداری میکنند. اینگونه است که اگر پس از یک مدت مشخص اعتبار دامنه وب سایت شما تمام شود دامنه آزاد میشود و کاربران دیگر میتوانند جهت خرید آن اقدام کنند.

پس بهتر است به صورت منظم و مرتب پرداخت های تمدید اعتبار دامنه خود را انجام دهید تا از این اتفاق جلوگیری شود.

کوتاه بودن نام دامنه

بهتر است برای اینکه دامنه مورد نظر وب سایت شما عملکرد بهتری داشته باشد و به خوبی در حافظه کاربران باقی بماند، نام دامنه وب سایت خود را کمتر از 10 حرف انتخاب کنید و هنگام نامگذاری آن از کارکترها و اعداد استفاده نکنید.

هماهنگی با محتوای سایت

حتما باید نام دامنه با محتوای سایت و حوزه کسب و کارتان تطابق داشته باشد. در این صورت کاربران با توجه به نام سایت به موضوع کسب و کار و وب سایتتان پی میبرند.

به عنوان مثال شخصی با نام خانوادگی گلکار اگر با اسم خود وب سایتی برای فروش جواهرات به صورت آنلاین بپردازد کاربران با مشاهده نام سایت دچار اشتباه میشوند چون این اسم هیچ ارتباطی با حوزه طلا و جواهرات ندارد.

نوشتن اشتباه نام دامنه

اسم دامنه

هنگام انتخاب نام دامنه باید به این نکته توجه داشته باشید که کاربران بتوانند به راحتی آن را تایپ کنند زیرا احتما دارد که با نوشته حتی یک حرف از نام دامنه وارد وب سایت رقبای شما شوند.

به عنوان مثال اگر اسم وب سایت و دامنه شما اهورا باشد هنگام تایپ ان با زبان انگلیسی امکان اشتباه وجود دارد. زیرا شکل نوشتاری های گوناگونی برای این اسم وجود دارد. ahoora , ahoura , ahura , ….

توجه به کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه

استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت متناسب با کسب و کار مورد نظرتان موجب میشود که در موتورهای جستجوی مختلف از جمله گوگل جایگاه و رتبه بالایی داشته باشید.

زمانی که آدرس وب سایت شما یا همان دامنه وب سایت دارای کلمات کلیدی مرتبط با مرتبط با محتوای وب سایت باشد کاربران زیادی را جذب میکند و پیش بینی محتوای وب سایت شما بسیار اسان خواهد بود و امکان بهینه‌سازی موتور جستجو یا همان سئو را نیز فراهم خواهد کرد.

زیر دامنه چیست؟

برای راه اندازی یک وب سایت پس از ثبت دامنه به هاست مناسب وب سایت مورد نظرتان نیاز دارید. پس از اتصال دامنه به یک هاست یا سرور این امکان برای کاربران وجود دارد که چندین زیر دامنه برای وب سایت خود تهیه کنند.

در واقع زیر دامنه قسمتی از یک دامنه بزرگتر میباشد. به عبارتی که قبل از دامنه اصلی قرار میگیرد و با یک نقطه تفکیک میشود زیر دامنه می گویند. معمولا محدودیتی برای انتخاب نام زیر دامنه وجود ندارد ولی بهتر است که از مفاهیم معنی داری برای انتخاب نام زیر دامنه استفاده کنید.

بهتر است که زیر دامنه های زیادی را انتخاب نکنید. درست است که اکثر شرکت های طراحی وب سایت و ارائه دهنده فضای میزبانی با انتخاب تعداد زیاد زیر دامنه مشکلی ندارند اما در بیشتر مواقع کاربران نیاز به بیشتر از 5 یا 6 زیر دامنه برای هر دامنه نداشته باشید.

اگر تعداد زیر دامنه های انتخابی زیاد باشد امکان دارد هنگام جابه جایی سایت با اختلالات زیادی مواجه شوید. بنابراین ساخت زیر دامنه های فراوان برای وب سایت موردنظر شما امتیازی ندارد.

برای کنترل و مدیریت زیر دامنه های خود باید به بخش پنل مدیریت هاست خود بروید. به عنوان مثال اگر هاست شما سی پنل است باید از بخش SubDomain دامنه های وب سایت خود را کنترل و مدیریت کنید. اصولا کلیات کار کردن با زیر دامنه ها مشابه یکدیگر است.

زمانی که شما زیر دامنه های مورد نیاز خود را طراحی کردید پوشه هایی در قسمت ریشه هاست وب سایت شما ساخته میشود. پس از ورود به ین پوشه ها از بخش File Manager میتوانید صفحه های زیر دامنه وب سایت خود را بر روی فضای میزبانی خود بالا ببرید.

خرید و ثبت دامنه

خرید و ثبت دامنه

همانطور که در قسمت دامنه چیست؟ اشاره کردیم اولین قدم پیش از راه اندازی یک وب سایت متناسب با حوزه کسب و کار خرید و ثبت دامنه میباشد. حتما پیش از خرید یک دامنه باید مطمئن شوید که دامنه مورد نظر شما قبلا برای شرکت یا یک شخص ثبت نشده باشد.

برای خرید و ثبت دامنه ابتدا باید مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا باید به اکانت خود در هاستلینو وارد شوید و اگر قبلا اکانتی ایجاد نکردید برای خود یک اکانت بسازید. برای ساخت یک اکانت باید اطلاعات و مشخصات خود را به صورت لاتین وارد کنید.
 • پس از این در صفحه اصلی وب سایت وارد اکانت خود شدید گزینه ثبت دامنه را انتخاب کنید.
 • در بخش ثبت دامنه نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید. میتوانید سوند های مورد نیاز دامنه خود را نیز در قسمت دیگر وارد کنید و سپس بر روی بخش بررسی دامنه کلیک کنید.
 • پس از جستجوی دامنه مد نظر شما در صورتی که دامنه قبلا توسط شرکت یا وب سایت دیگری ثبت نشده باشد میتوانید آن را خریداری کنید. معمولا در اکثر وب سایت هایی که دامنه را به کاربران ارائه میدهند، پیشنهاد سرویس‌های مورد نیاز و کاربردی برای دامنه داده به شما خواهد شد.
 • در مرحله آخر با کلیک بر روی درگاه پرداخت میتوانید هزینه دامنه مورد نظر خود را پرداخت کنید.


اشتراک

یک نظر بگذارید